Ечемик на окото? 12 народни рецепти за лечение

Ечемик на окото – досаден естетичен проблем или заболяване? Няма правилен отговор на този въпрос. B голяма част от случаите имунната ни система успява да се пребори и ечемикът минава от само себе си в рамките на няколко дни, в други се налага консултация с офталмолог.

Видове ечемик на окото:

Ечемикът (hordeolum) може да бъде външен (hordeolum externum), който се дължи на възпаление на някоя от Цайсовите жлези. Заболяването най-често се предизивиква от стафилококова инфекция и започва със зачервяване и подуване на ръба на клепача, което предивиква болка.

Вътрешният ечемик (hordeolum externum) е възпалителен процес на Мейбомиевите жлези и е особенно дразнещ. При него е възможно да възникнат усложнения. Особено ако се превърне в хроничен процес наречен халацион. В такъв случай не прибягвайте до самолечение, а задължително се консултирайте със специалист.

Други причини за появата на ечемик на окото

замърсяване на окото
оставяне на грима през нощта
ползването на чужда козметика
хормонален дисбаланс
диабет
стрес

Независимо от какъв вид е ечемикът на окото, в никакъв случай не се опитвайте да спукате зрънцето сами и да изцедите гнойта. При по-тежките случаи очният лекар може да ви предпише антибиотичен мехлем или капки, които да унищожат причинителя на инфекцията. При по-леките бабините лекове ще облегчат състоянието ви и средствата на народната медицина могат да ви спестят разходката до аптеката.

Предлагаме ви 12 ефективни метода, които са се утвърдили с годините в народната медицина за лечение на ечемик на окото.

1. Топъл компрес

Това е най-лесният и в същото време резултатен метод за спасение от ечемик на окото. Потопете в топла вода парче плат и го наложете върху ечемика. Компресът трябва да постои върху окото не по-малко от пет минути. Топлината ще отпусне ечемика и събралата се гной ще изтече. Когато отстраните от окото топлия компрес, премахнете внимателно с чиста кърпичка отделената гной. Процедурата се повтаря няколко пъти дневно, докато досадния ечемик изчезне.

2. Зелен чай.

Зеленият чай е сред най-ефективните противовъзпалителни средства. Действа идеално и при ечемик.
Водата се кипва и се оставя да се поохлади леко до 60 градуса. Пакетчетата чай се заливат с нея и се накисват около една минута. Извадете пакетчетата и сложете върху засегнатото око. Оставете компреса да престои около пет минути. Накрая почистете с чиста кърпичка. Зеленият чай ще „изсмуче“ гнойта от възпалените зрънца.

3.Семена от кориандър.

Болезненият ечемик успешно се лекува със семена от кориандър. Използването на лековитите семенца е обусловено от техните противовъзпалителните свойства. Семената редуцират болката и тушират зачервяването и подуването. Само за няколко дни гнойните топчетата от окото ще изчезнат.

Ето и рецептата: В чаша вода прибавете лъжичка семена от кориандър. Изсипете в подходящ съд и оставате течността да заври. След като я отстраните от огъня оставете да изстине. Прецедете и с получена смес измийте засегнатото място. Повтаряйте процедурата докато гнойното топче изчезне напълно.

4. Куркума.

Отварата от куркума притежава мощни противовъзпалителни свойства и пресича развитието на започналата инфекция, която може да предизвика усложнение.

Ето и рецептата: В половин литър вода сложете лъжица куркума и варете докато количеството течност в съда стане намалее на половина. След като изстине прецедете през марля и с получения разтвор измивайте болното око. Процедурата се прави 3-4 пъти дневно.

Куркумата може да се приема и перорално. За стимулиране на имунната система и по-бързо възстановяване разтворете една кафена лъжичка куркума на прах в една ч.ч. топло мляко и пийте вечер преди лягане.

5.Бебешки шампоан.

Бебешкият шампоан може да ви помогне по-бързо да се отървете от неприятното възпаление. Хигиената е от голямо значение за по-бързо преминаване на ечемика. Това става идеално с бебешки шампоан. Разтворете две три капки бебешки шампоан в малко вода и разбъркайте добре. Потопете топче памук в разтвора и почистете с него клепача. Накрая изплакнете с хладка вода. Ечемикът ще изчезне до няколко дни.

6.Алое вера.

Заради успокояващите си и антибактериални качества третирането със сок от листа на Алое вера е популярно средство за домашно лечение на ечемик. Листото се измива добре, подсушава се и се разрязва на две. Със сока, който се отделя от разрязаното листо се натрива нежно заразения клепач и се оставя да престои около 10 минути. След околоочната зона и клепачите се измиват с хладка вода. Процедурата се прави в продължение на пет дни два пъти дневно.

7.Рициново масло.

Рициновото масло е друго проверено средство, което ще ви помогне да се избавите от възпалението. Първо направете компрес с топла вода, поле почистете клепача с тампон, напоен в рициново масло и накрая използвайте метода с бебешкия шампоан.

8. Злато.

Тази процедура е ефикасна само, ако се прилага в самото начало. Дезинфекцирайте златна халка и внимателно натъркайте ечемика с него. Процедурата се прави след баня, когато зрънцето на ечемика е омекнало. Процедурата се повтаря до пълното отваряне на канала и изтичането на насъбралата се гной.

9. Картоф.

Картофите притежават стягащи свойства, които намаляват раздразнението при ечемик на окото. Настържете половин картоф и го увийте в марля и наложете лечебния компрес върху болното око за няколко минути. Правете процедурата четири-пет дни и ечемикът ще отшуми.

10. Сребърна вода.

Активните йони в сребърната вода я правят ефикасно средство срещу ечемик. Поставяйте в болното окото по 2-3 капки сребърна вода няколко пъти на ден. За да избегнете риска от пренасяне на инфекцията третирайте и окото, което не е заразено.

11. Кърма.

Кърмата съдържа множество активни вещества, които разрушават обвивката на микроорганизмите. Антибактериалните и лечебните й свойства са известни в медицината от векове. Не случайно бабите много често препоръчват кърмата като средство за избавяне от ечемик. Поставете няколко капки кърма в болното от ечемик око. Повтаряйте процедурата няколко дни и ечемикът ще изчезне без следа.

12. Невен и лайка.

Сварете в половин литър вода смес от по две супени лъжици невен и лайка в продължение на десетина минути. Сварените листа се завиват в тензух с тях се прави компрес, а с прецедената течност се правят промивки.



 Коментари