Тайната на звездите за красива и здрава коса

Здравата и блестяща коса – дар от природата или резултат от правилна грижа? Специалистите са единодушни. Грижата и внимателното отношение към косата могат да ви помогнат да се сдобиете с прекрасна грива без значение колко щедра е към вас генетиката.

Какви грижи да полагаме за косата и има ли начини да я направим по-гъста и красива?

Обърнете внимание на известните личности. Малко от тях могат да се похвалят с плътна и гъста коса по рождение. Добрите продукти обаче, грижата, домашни процедури, правилното хранене, приема на витамини, решават този проблем. Камерън Диас, Натали Портман, Кийра Найтли, Кейт Бланшет, Кристен Стюарт – всички тези звезди имат „проблемна“ коса. Но добре подбраните продукти и грижа им помагат да изглеждат страхотно. Ето и техните малки тайни.

Ежедневна грижа за косата – важни правила, които да спазваме

Дори плътна и здрава по природата коса, се нуждае от висококачествена ежедневна грижа. А ако косата ви е слаба, тънка, суха или, напротив, мазна – продуктите за косата трябва да се подбират особено внимателно.

1. Почистване

Много е важно да използвате шампоан, който е подходящ за вашия тип коса. Но има една трудност. Състоянието на косата варира в зависимост от диетата, благосъстоянието, възрастта, климата и много други фактори. И ако на 18 сте използвали шампоан за мазна коса, това не означава, че на 35 ще и подхожда. Освен това през лятото скалпът може да е мазен или нормален, а през зимата крайните температури и нагряването го правят сух.

Ето защо не трябва да се придържате към единствената опция. Изберете шампоан въз основа на състоянието на косата в момента. Имайте предвид, че краищата на косата почти винаги са сухи, така че когато избирате шампоан, започнете от състоянието на скалпа и корените на косата.

2. Балсам 

Задачата на балсама е да изглади структурата, да улесни разресването и да придаде блясък на косата. Трябва да нанесете продукта върху чиста и леко подсушена с кърпа коса. Не оставяйте балсам върху косата, повече от указаното време. Няма никакъв допълнителен ефект.

Ако при избора на шампоан трябва да се съсредоточите върху състоянието на корените на косата, то балсамът се избира в зависимост от това как изглежда основната дължина на косата ви. Универсален вариант е хидратиращ балсам. Ако косата ви е повредена, изглежда суха , потърсете ревитализиращ или подхранващ балсам. Балсамите за оцветена коса „запечатват“ пигмента между люспите на косата и спомагат за запазването на цвета жив и наситен по-дълго.

3.Честа смяна на шампоаните

Според някои „познавачи“и трябва редовно да сменяте продукти за грижа, тъй като косата свиква с тях. Това не е нищо повече от мит. Косата е неодушевена структура, само техните корени и скалп могат да се адаптират към всичко. Намаляването на ефекта на шампоани и балсами е по-вероятно психологически ефект. Сменяйки шампоана с по-подходящ, веднага „уж“ виждаме разликата. Но след месец или два от използването на продукта, косата остава същата, въпреки че нашите очаквания са, че с всяка употреба тя ще изглеждат все по-добре и по-добре. Оттук идва илюзията, че косата е „свикнала“. Подходящо е да се говори тук само за определен кумулативен ефект от използваните средства, нищо повече.

4. Допълнителни грижа – серуми и масла

Балсамът е част от основната грижа за косата, но не може да замести маските, серумите и маслата. Тези продукти са предназначени за по-интензивна грижа при увредена коса. За предпочитане е маските да се използват веднъж седмично. В противен случай косата ще се замърси много бързо и ще загуби обем. Експертите съветват да не се използват паралелно няколко маски, а да се прилага една маска на курс от един до три месеца.

Рискът от претоварване на косата с хранителни вещества ще бъде минимален. Най-често срещаните компоненти на маските са естествените масла (ший, зехтин, масло от макадамия, кокосово масло) и хидролизиран кератин. Те създават най-тънкия филм на повърхността на косата, който задържа влагата, както и пантенол, витамини А и Е – тези съставки придават на косата еластичност и блясък.

5. Интензивна грижа за косата с витамини 

Описаната по-горе грижа е напълно достатъчна за здравата коса, но тези продукти е малко вероятно да подобрят ситуацията, ако косата капе, пада или расте много бавно. Козметиката, която се прилага по дължината на косата, може да подобри външния им вид. Но подобна грижа на практика няма ефект върху фоликулите , а именно от тяхното здраве и активност зависят както плътността, така и скоростта на растеж на косата.

Най-лесният начин да подобрите състоянието на рядка и слаба коса е масажът на главата . Може да се прави с четка със заоблени зъби, а в салоните от професионалисти. Масажът подобрява кръвообращението и насърчава по-доброто хранене на космените фоликули.

6. Грижата за косата с ампули и вътрешен прием на витамини

Продуктите, които се прилагат върху скалпа за ускоряване на растежа на косата, съдържат витамини и минерали, както и затоплящи съставки – например екстракт от джинджифил или черен пипер. Такива лекарства ще работят по-добре, ако преди това направите пилинг на скалпа със специален скраб.

Но за по-ефективна грижа витамините се приемат орално. Липсата на витамини в диетата много често води до проблеми с косата. Може да я попълните, като приемате специализирани витаминно-минерални комплекси . Те могат да помогнат за ускоряване на растежа на косата и намаляване на косопада. Такива комплекси съдържат витамини А, С и Е, витамини от група В, цинк, мед и манган – това са основните хранителни вещества, необходими за красотата на косата.

Преди да изберете как да се погрижите за косата, определете типа коса или си направете диагнозата на скалпа.

Това може да се направи в някои от салоните за красота. Ние не винаги успяваме правилно да оценим състоянието на косата си, въпреки че има някои признаци, които ни позволяват да определим дали е един или друг тип.

1.Ако усетите, че косата ви става мръсна само ден след

измиването, спрете мазните продукти за коса. Купувайте шампоани, които съдържат изсушаващи компоненти, по-специално екстракти от мента, евкалипт, лимон. От време на време можете да прилагате маски за скалпа с глина. Все пак е препоръчително да подхранвате с овлажняващи серуми и балсами. Основното нещо е да не прилагате хранителни вещества твърде близо до корените. Избягвайте продукти със силикони – заради тях косата ви ще се изцапа още по-бързо.

2.Косата, която е достатъчна за измиване два до три пъти седмично, се счита за нормална.

За такава коса са подходящи овлажнители, които включват провитамин В5, хитозан, кератин, екстракти от брезови листа и коприва. Основното нещо в такива шампоани е неутрално pH.

3.Ако миете косата си веднъж седмично и не чувствате никакъв дискомфорт

поради мазната коса, тогава най-вероятно косата ви е суха. Тя се нуждае от допълнително подхранване и хидратация. Потърсете шампоани и балсами с натурални масла, пантенол, ланолин и глицерин. Препоръчително е също да нанасяте продукти без измиване – балсами, масла и серуми.

4.Меки и безсулфатни шампоани, както и балсами, обогатени с масла и маски с протеини и пантенол, са подходящи за боядисана и силно увредена коса.

Загубата на коса и нейното падане, не може да бъде излекувана с шампоани. Имате нужда от лосиони за скалпа, които ще подобрят микроциркулацията на кръвта и ще подхранват кожата с витамини. Паралелно с използването на такива средства е желателно да се приемат мултивитаминни комплекси за растеж на косата. За по-изразен ефект използвайте стягащи шампоани с аминексил, къна, мед, екстракти от пипер, термална вода, гликоген, калций и биотин. Разбира се, средствата за външна употреба не са достатъчни, така че трябва да „работите“ отвътре, като приемате витаминно-минерални комплекси – както общо укрепващи, така и специални – за растежа на косата и борбата срещу косопада.



 Коментари