Катания – паста, баста, хаос и много любов

Pronto, pronto – оглася ме звучна италианска реч. Мечтата ми да посетя Сицилия се сбъдва. В Катания сме. Както ви обещах, ще обърна особено внимание на този град. От информацията, която получих в нета, трябваше да съм наясно, че южняците се славят като мързеливци, прахосници, престъпници – най-разпространените клишета, които и вие сте чували.

Ще споделя. Бях там – ядох паста, пих вино, влюбих се в ароматното кафе. Наслаждавах се на живота по сицилиански. Сицилия, в частност Катания, не е за всеки. Трябва ти доза авантюристичен дух, за да се качиш в самолета. Катания е за онези, които виждат отвъд камъните, дворците, музеите и традициите. Има някаква невероятна лудост в този град и само „лудите“ за живот могат да го разберат.

Започнах статията с амбициозната цел да ви разкажа колкото се може повече. И после разбрах, че изобщо не е важно да споделяте моя маршут. Да ви представя Катания с няколко думи е трудно.

В центъра Катания, Сицилия

Вие просто трябва да го преживеете – да се загубите в малките улици, да хапнете вкусен сладолед, да пиете хубаво вино, да разнообразите с техните сицилиански пици, паста и морски дарове. Да се разходите по улиците, изградени от камък и лава.

Достатъчно е да погледнете Етна, да стигнете до площад Дуомо и да видите Рибния пазар рано сутрин, когато всеки пее, крещи и предлага артистично своята стока. Да усетите духа на южняците. После!? После ще се влюбите и ще искате да се върнете отново и отново.

Има поверие, което гласи, че когато човек посети Южна Италия плаче два пъти. Първият път, когато пристигне и вторият, когато си тръгне. Вярно е!

Градът, основан през VIII в. пр. Христа. Катания е разрушавана многократно от катастрофални земетресения през 1169 и 1693 г. и от няколко вулканични изригвания. Най-разрушително е това от 1669 г., което унищожава 15 села заедно с голяма част от Катания.

В реконструкцията на града в годините след земетресението са използвани вулканични скали като основен строителен материал. Така градът получил прякора сив град. Целият нов център, който е възстановен в декоративен бароков стил през следващия период, е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Katane на сицилиански означава „грубо място”, „грапава и груба почва” 

Така казват и за хората там. Груби ли? Преди да решите какво точно искате да видите в Катания, трябва да знаете, че ще срещнете изключително гостоприемни хора. Да посетите Катания е като да се потопите в океан от усещания, обляни от слънцето дрехи и аромат на море.

Местните говорят доста високо, обсъждат всичко разпалено, спорят. Но това в никакъв случай не ги прави груби, те просто са темпераментни. Щом разберат, че си турист всеки те спира, всеки ти обяснява нещо, дава насоки. Не всички знаят английски, но определено искат да ти помогнат. С ръце, с изрази, с повишаване на интонацията. Така типично по сицилиански след 5 минути си разбрал всичко или почти. И се смееш непринудено, както те го правят непрекъснато.

Паркиране в Катания, Сицилия

Сицилианците определено си имат собствена интерпретация на правилника за движение по пътищата. Гледката на коли спрели втора и трета линия в синята зона или паркирането напряко на улицата точно върху пешеходната пътека не учудват никого.

Много се забавлявах, когато видях сутринта две кокони спрели на уличката до рибния пазар в единствената останала свободна лента да си купуват печен артишок и патладжани без изобщо да слязат от култовия си фиат чинкуеченто.

Да видиш катанец облечен зле. Това е непростимо. Млади, стари – всички се стремят да изглеждат добре, когато излизат навън. Въпрос на чест е, да са елегантни. Има толкова красиви момичета в Катания, че започваш да си задаваш въпроса: „Кой ли римски бог има пръст в тази работа!?“..

Катания е „млад град“

с много университети, пълен със студенти. Град, който никога не спи, но никога не изглежда несигурен, просто е жив. Фактът, че това е университетски град, прави нощния живот в Катания всичко останало, но не и скучен.

Студентският дух се усеща в начина, по който градът изглежда и се чувства, особено през нощта. През лятото много млади хора се събират около площадите, слушат концерти на живо или просто пият напитки и разговарят на терасите на бара.

Ако искате да се насладите на музика на живо в самия център на града, се отправете към A putia dell’Ostello . За да се слеете с местните хора, поръчайте си Aperol Spritz – освежаващ, италиански коктейл. Първият Lounge Bar е друго страхотно място, нещо като скрит скъпоценен камък, разположен в бившата разрушена част на града. Този еклектичен бар ще ви спечели с изискания си двор, богата селекция от напитки и уютна атмосфера.

Храната в Катания, Сицилия

Храната в Катания

Всичко, което някога сте чували за сицилианската храна, е вярно. Където и да изберете да ядете в Катания, няма да сгрешите, така че не се страхувайте. Всичко не просто е вкусно, божествено е. Сицилианците изобщо не скромничат по отношение на кухнята си. И с право. Цитрусите, захарта, канелата, шафранът са влезли в Италия оттук поради арабското влияние. А също и оризът за аранчините.

Топящи се в устата  оризовите топчета, пълнени с месно рагу и грах или с прошуто и сирена. Аранчините са нещо като емблема на сицилианската кухня, възприети в цяла Южна Италия. Черният хляб,

полят със зехтин, домат и риган е невероятен – това е „пане кундзато“(„подправен“ на сицилиански), триумф на простотата и вкуса.

Патладжаните са

номер едно в Катания: в т. нар. капоната се запържват заедно с чушки и капери. Родината на каперите е тук. Растат в изобилие и се съхраняват в сол – едри и различни от всичките си саламурено-оцетни подобия (у нас известни като каперси).

Прочутата паста “Ала Норма” е направена с патладжани в доматен сос с добавка на солена рикота – ястието е посветено на най-известната опера на Винченцо Белини и произлиза от родния му град, Катания.

От месните ястия не може да не споменем „фалсомагро“ (руло, пълнено с прошуто, сирена и яйца) или филенцата, навити на рулца – инволтини – пълнени със сирена, пиноли (у нас – кедрови ядки), лук, стафиди, галета и дафинов лист.

За рибата и морските дарове, е ясно

Особено риба тон или омар. Все пак за препоръчване е да се опитат местни рецепти като „сарде а бекафико“ сардини с галета, лимон и пиноли или пък „пеше спада а гиота“ – риба меч по месински със сос от домати, патладжани, целина, зелени маслини и капери.

Десерт каноли в Катания, Сицилия

Сицилианските десерти са нещо несравнимо. 

Не си живял, ако не си опитал техните сладкиши – Каноли (пържени тестени „тръбички“, пълнени с рикота), касата (блат с рикота, марципанена глазура и захаросани плодове), пиньоката (тестени „шишарки“, глазирани с мед и канела), джело ди мелоне (желе от диня), касатеде (печени или пържени полумесеци, пълнени с рикота). А също ръчно приготвен сладолед и гранита – дребно стрит замразен сироп от лимон, бадеми или кафе.

Всеки катанец има мнение за храната и всички те с удоволствие ще споделят мнението си, дори любимите рецепти, ако проявите и най-малък интерес.

Ресторантите имат строго работно време. 

Повечето от тях работят от 12:00 до 15:30 ч. И след това отварят за вечеря около 19:00. Разбира се има и много изключения, особено откакто Сициля се превърна в туристическа дестинация. В голяма част от баровете и ресторантите е включена и такса обслужване, така наречения бакшиш – coperto. Той е около 4 евро. Няма нужда да оставяте допълнителен бакшиш.

Къде да спим в Катания: хотел

Хотелът ни в Катания беше BED.da Catania Apartment. Разположен на метри от историческия център на града и съвсем близо до Рибния пазар. Чудесен за двама души, добре обзаведен апартамент, оборудвано място готвене, прекрасен домакин Дамяно, с който непрекъснато поддържахме връзки и даваше ценни съвети къде да отидем, кой автобус да хванем и.т.н . За добре дошли беше оставил в апартамента бутилка вино, минерална вода, кафе, чай. Но има много хотели на прилични цени. Въпрос на вкус.

Виа Санта Филомена в Катания, Сицилия

Бях чела, че градът е „мръсен“, „скучен“.

Пристигнахме късно и открихме, че Катания всъщност е доста величествена, жива и шумна. След късния полет в неделя вечерта се чудихме дали ще намерим къде хапнем. Никакъв проблем, разходихме се до Виа Санта Филомена (т.нар. food street) и в 12 часа вечерта заведенията бяха пълни. Посрещнаха ни и ни настаниха без никаква идея, че „кухнята може да затваря“ и „последни поръчки“.

Добре, че не послушах съветите на пътешествениците да хванем автобуса за Таоромина и да спим там. Таоромина се оказа прекалено комерсиална и напудрена. Ще цитирам друг пътешественик: „Ако искате красиви снимки, идете в Таоромина, ако искате да усетите духа на Сициля, останете в Катания“.

Радвам се, че останах, защото в Катания има много неща, които да се изживеят, не само за ден. В неделя вечер градът беше пълен с млади хора, отворени кафенета и кръчми. Има мръсотия, но ти си толкова грабнат от живота тук, че почти не я забелязваш. 

Какво да видим в Катания

1.Centro Storico в Катания

Старият център на Катания е сравнително малък и идеален за разходки. Авенютата и Пиаца дел Дуомо са широки и просторни. Те са създадени след вулканично изригване през 1669 г., когато потокът от лава достига до града и отвъд него. Местните построяват отново къщите си от образувалата се скала от лавата, която веднъж го е разрушила. Архитектурата в Катания е изцяло барок с внушителни църкви и красиво украсена катедрала, построена от базалтова лава и варовик. Via Umberto минава от пристанището на Катания направо през града до парк Villa Bellini.

2.Fontana del l’Elefante

Този фонтан е символ на град Катания. Твърди се, че както слонът, така и египетският обелиск са открити непокътнати в пепелта след катастрофалното изригване на Етна през 17-ти век. Но пък и никъде не е написано къде са били преди това изригване. И тъй като това е символ, трябва задължително да си направите снимка за спомен. Поверието гласи, че слонът предпазва хората от врагове, нещастие и природно бедствие. Емблемата на града, се намира на красивия площад Пиаца дел Дуомо. Усмихнатият Fontana dell’Elefante, построен от тъмен базалт през 1736 г., е известен като Liotru. 

Безспорно най-обичаната забележителност на Катания е Cattedrale di Sant’Agata, разположена на Piazza del Duomo.
Фасадата е украсена с красиви, високи статуи. Около сградата можете да намерите малка градина с красиви произведения на изкуството. Малкият площад, на който се намира тази сграда, също е много старомоден и мил.

4.Прекрасна гледка към Катания: Chiesa della Badia di Sant’Agata

За 3 евро можете да изкачите този красив параклис, който се намира до катедралата в Катания. Интериорът на самия параклис е красив, но най- хубаво е на последния етаж, от който се разкрива невероятна гледка.
Може да се изкачите по стълбите и стигнете до най-високото ниво. Не спирайте на първия етаж, защото там не се вижда почти нищо. Качвайте се по тясното, кръгло стълбище към купола. А от тук можете да видите и Етна малко по-добре!

Рибния пазар - La Pescheria в Катания, Сицилия

5. Рибния пазар – La Pescheria

Ставаш ли рано? Хайде протегни се и бягай към „La Pescheria“, рибния пазар в Катания. Улиците зад катедралата на Катания ожияват рано сутринта. Колкото повече приближавате, толкова по-силна става миризмата на риба. Десетки рибари демонстрират своите стоки и небрежно и подвикват, само за да са сигурни, че сте чули техните „супер цени“.

Изобилие от риба, морски дарове, плодове, зеленчуци, сирена, меса. И ако не сте опитвали артишок, то тук му е мястото. Глъч, бутаница, хаос и в същото време ужасно завладяващо. Към два часа следобед пазарът затваря и все едно никога не е имало нищо. Всичко се почиства, подрежда и така до следващия ден. Не работи само в неделя. Огладняхте ли при вида на тази прясна риба? Рибните ресторанти около този площад са отлични! И те работят само с пресни продукти!

6.Fontana dell’Amenano

В близост до Piazza del Duomo можете да видите и Fontana dell’Amenano. Красив фонтан, издълбан от мрамор. Построен в чест на река Аменано, която тече под града.

7.Teatro Romano

Рим не е единственият град, който си има амфитеатър! Катания е доста по-малка от Рим, но тя все пак е вторият по големина град в Сицилия, а сицилианците също са обичали да се веселят. В Сицилия има няколко римски театри, поддържани в много добър вид. Театър Романо в Катания не е изключение.

Разположен между Бенедиктинския манастир и катедралата на Катания. Театърът е лесно достъпен и е чудесно място за посещение. Създаден през II в. Пр. Хр., театърът разполага с главен кът за сядане и по-малък театър Odeon от лявата страна. Седалките и няколко други секции всъщност са създадени от лава, взета от Етна.

Ако обичате римско изкуство, има и две изложби с много красиви статуи и други римски останки. Това определено е едно от най-красивите неща, които трябва да се видят в Катания, така че не ви препоръчвам да го пропуснете.

8.Пиаца Университа

В средата на историческия център на града ще намерите Piazza Universita. Уютен площад, където можете да се забавлявате през деня и вечерта. Пълно с много магазини и ресторанти. Тук е и Университета на Катания. Красива сграда, украсена с реалистични скулптури и много декорации.

9.Замъкът Урсино 

Замъкът Урсино е реликва от 13-ти век и е построен като част от Кралство Сицилия от император Фридрих II. Днес замъкът се намира в забележително състояние и четирите му оригинални кули и стени са запазени перфектно. Освен това в замъка могат да се видят останки от околните стени. В крепостта се разполага голяма археологическа колекция.

10. Порта Гарибалди

Вероятно една от най-впечатляващите сгради в Катания. Тази монументална порта е създадена през 1768 г. и е посветена на цар Фердинанд IV и съпругата му Мария Каролина. Проектирана и построена от Франческо Баталия и Стефано Итар, арката е кръстена на Джузепе Гарибалди, който е съдействал за обединението на Италия през 1800г. На върха на портата има надпис, а също и работещ часовник, увенчан с орел.

11.Паркът Белини

Чудесен парк за отдих и наслада сред природата. Giardini Bellini и Parco Maestranze се намират на запад от Piazza Carlo Alberto в центъра на града. Градината на Белини е разположена в източната част на парка. Има красива чешма и няколко цветни лехи. Освен това има богато украсен стенд и много дървета. Място както за влюбни двойки, така и за всички, които искат да се насладят на зеленината, която ги обгражда.

12.Сан Джовани Ли Кути

Този плаж е истински природен феномен и включва черни вулканични пясъци, пепел и множество вулканични скали. Разположен на източния бряг на Сицилия, срещу Via Zoccolanti. San Giovnani Li Cuti е чудесно място за опознаване и бягство от оживения град. Има и малко пристанище, което се намира в северния край на плажа и е пълно със стари дървени рибарски лодки, които все още се използват от местните жители. На плажа има прекрасни барове и ресторанти.

13.Lido Azzurro

Lido Azzurro е плаж близо до Катания. Прекрасно място за релаксация, разхлаждане и забавление. Този фантастичен плаж се намира на около 15 минути южно от Катания в непосредствена близост до пристанището. Красивият златист мек пясък се простира на километри, а топлото Средиземно море леко обикаля бреговата линия. На плажа има много шезлонги и чадъри, за да можете да седнете, с коктейл в ръка и да се насладите на топлото време. Освен това има и детска площадка с катерушки, както и няколко плажни бара и магазини, където можете да си поръчате лека закуска.

14.Празник на Света Агата

Празник на св. Агата се празнува на 3, 4 и 5 февруари Катания живее с паметта на своя светец. Повече от месец отнема подготовката. И след един месец на мащабни подготовки започва третият в света религиозен фестивал по броя на участниците, денят на св. Агата. През тези три дни градът забравя за всичко и се фокусира върху празника, който всяка година привлича до един милион души, включително религиозни общности и туристи.

Процесията се провежда в местата на мъченичеството по светите и древни улици на града. Участниците, облечени в традиционен бял костюм, носят на раменете си огромен, буен и богато украсена свещ, като непрекъснато повтарят името на светеца.

Гледка към вулкана Етна е Катания, Сицилия

15. Етна 

Прекрасен природен оазис, в чийто център стои огромен вулкан. През 2013 г. е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство с израза : „Един от най-емблематичните и активни вулкани в света”. Най-високият активен вулкан в Европа се издига в средата на реките Алкантара и Симето. Турове до Етна се организират от Катания всеки ден, стига времето да позволява. Цената започва от 50 евро и достигат до 100 , в зависимост от екстрите, които включва.

Етна е обожавана от любителите на летните походи. Тук можете да разгледате активните кратери на самия връх. През зимата, само на няколко километра от брега, можете да карате ски, докато се наслаждавате на невероятна гледка към Йонийско море.

16.Спиращи дъха разходки в аквапарка Etnaland

На 20 минути път с кола, западно от центъра на Катания в град Белпасо, се намира аквапарка Etnaland. Можете да го посетите от началото на април до края на септември, като входна такса е 38 евро.

Тук ще се забавлявате на различни атракции и пързалки, от които едва ще си поемете дъх – например Елдорадо, Ниагарския водопад, Вортиго, Камикадзе, Черната дупка, Дивата река. С помощта на „Планините крокодил“ ще слизате по изкуствената река, на която има бързеи и различни препятствия, оформени като животни.

Забавно пътуване, наречено “Джунгла Splash” ще ви позволи да паднете от 30 метра в бездната, седнали в лодка за 20 души. Можете също така да видите околностите на водния парк на голяма надморска височина с помощта на атракцията „Etnaland Tower” или 1800-метровата кабинков лифт.

Климат и времето в Катания

Катания се радва на типичен средиземноморски климат. Лятото е горещо и сухо, въпреки че морския бриз помага леко да се охлади града. Зимите са меки и влажни. Януари и февруари са най-студените месеци. За любителите на походите и приключенията, времето през пролетта и есента е идеално.

Летище Катания

Международно летище Катания-Фонтанароса се намира на около 6 километра (4 мили) североизточно от центъра на града. обратно. С кола се минава през магистрала А19 (идваща от запад) и магистрала А18 (след бреговата линия от север), както и по експресен път Е45 (брегова линия от юг).

Има два паркинга за краткосрочен престой – P1 и P2 – разположени съответно на 40 и 200 метра от Терминал А (безплатно 20 минути, 2 EUR за първия час) и един дългосрочен (Р4), разположено на около 200 метра от Терминал А (13 евро за първите 48 часа). За тези, които искат да наемат кола – много компании за коли под наем имат гишета в залата за пристигане на летището.

До центъра се стига с автобус. „Алибус“ AMT са автобусите, които свързват централната гара на Катания с летището на всеки 25 минути, от 5 часа сутринта до полунощ. Билети ( 4 евро) са продават от шофьора или на касите пред автобусната спирка.Такситата са на разположение точно пред терминалите. Очаквайте 25 евро тарифа до центъра на Катания и 15 до 30-минутно пътуване, в зависимост от трафика.

Цени на билети

Палермо – Катания: 13.50 евро до 16.50 евро.

Санта Флавия – Катания: от 12.80 евро

Катания – Джардини Наксос: от 4,30 евро

Катания – Сиракуза: двупосочен – 9 евро

Катания- Таоромина 8 евро двупосочен

Цени на билетите могат да бъдат разгледани на trenitalia.com

От летище Катания на всеки час има автобуси до Таоромина, Сиракуза, Ното, Палермо. Изорът е ваш.

И за финал!

Едва ли ще срещнете истински италиански мафиозо, но по сергиите е пълно с иронични сувенири, свързани със сициланската мафия. Спомням си глинените фигури на сицилианците и сицилианците с пистолети в ръцете си и надписи: „Аз съм мафиот!“

Така де, все пак сме в сърцето на Мафията.

 



 Коментари