Кавала. Извинете, някой тук говори ли гръцки?

Началото на май. Около Гергьовден се събират няколко почивни дни. Седя тихичко зад компютъра и чакам работното време да свърши, докато не ми хрумва поредната гениална идея – да избягаме от София. „Бягаме“ редовно, затова може би не е чак толкоз гениална хрумка, но пък си заслужава.

Иска ми се да съчетая почивката с море, плаж, релакс и още нещо. За българското черноморие е рано, а и да бъдем честни отдавна не го харесвам. От години предпочитам Гърция. Някак си, отдава им се на византийците да ни бръкнат в душичката и „со кротце, со благо“ да ни вземат паричките.

За три дни изборът трябва да е разумен като дестинация – близко. След няколко часа стабилно „ровене“ в интернет, прочитайки хиляди мнения, съвети, препоръки, изборът е готов – Кавала. Обаждам се на половинката, с която имаме негласно шеговито правило: „Ти избираш, аз возя“. И ден по-късно апартаментът е резервиран, резервоарът пълен, багажът събран, въдиците взети. Кавала, чакай ни!

Кавала прилича на Велико Търново, само дето в Търново си нямат море

Това е първото ми усещане при досега с този красив град. Тук почти всички говорят български от сервитьорката до полицая, който наперено ни пита :“Наляво или надясно ще завивате“. Менюто във всяко заведение е и на български, табелите освен на гръцки са и на български, а по улиците се чува и българска реч. Подобен е случаят в съседните градчета Керамоти, Неа Перамос, Ираклица. „Извинете, но някой тук говори ли гръцки???“.

Всъщност гърците си говорят гръцки, само дето българите сме превзели Северна Гърция, никнем като гъби от всеки ъгъл, как да не се говори и на български.

В Кавала домакините ни посрещат с усмивка.

Апартаментът, който резервирахме е съвсем близо до един от многото плажове в града, но доста отдалечен от центъра. Стилен, семпъл и зареден с всичко необходимо за една перфектна почивка. За добре дошли, без да е включено в цената, собствениците ни бяха оставали кафе, чай, сметана, минерална вода, сок, хляб, кашкавал, шунка. Пожелаха ни приятен престой и побързаха да ни оставят на спокойствие.

Само последният ден рано сутринта някой плахо позвъни. Собственикът срамливо се показа зад вратата, усмихна се мило, попита дали всичко е наред и пъхна в ръцете ми две огромни, още топли, невероятно ухаещи гръцки банички. В добавка с шоколадово мляко. Усмихвам се. Поглеждам слънчевите лъчи, които вече галят морето и си казвам: “ Колко е приятно да те поглезят“. А, уж гърците били негостоприемни. Повярвайте ми, няма такова нещо. Била съм къде ли не в Гърция. Обслужването почти винаги е на ниво.

Вечерта избираме една от многото таверни,

близо до апартамента, който сме наели, далече от шума в центъра на града. Посреща ни солидна собственичка – около 100 кг. В таверната все още няма никой, рано е, сезонът тъкмо започва. Тя е и готвач, и управител, и сервитьор. Разсмива ни с непринуденото си държане и разваления английски, който говори така достопочтенно. Седнали на хлад, сами в целия ресторант отпиваме на спокойствие по глътка рицина, хапваме октопод, боцкаме тиквички по гръцки със сос Дзадзики който аз обожавам. Толкова ми допада вкуса, че любимата половинка редовво ме подсеща, че сосът ще свърши преди всичко останало на масата. Вечерта завършва с песента „Оп, оп Сагапао“. Остава само и сиртаки да изиграем.

Гърция, Кавала - трафикС кола в Кавала – въоръжете се с много търпение.

Хората, които са шофирали по софийските улици в задръстване, ако карат тук, ще потвърдят, че при нас е рай. В Кавала движението е меко казано зашеметяващо. Улиците са много тесни, а правилата за движение често се нарушават. Пешеходците не смеят да пресекат на пешеходна пътека и чакат чинно докато премине и последната кола.

Сякаш шофьорът отсреща ще ги наругае, ако му спрат инерцията. Голяма част от уличките са еднопосочни, стръмни, с хиляди паркирали коли на тях. Да се промушиш и да не одереш кола, си е истински героизъм. Петък и събота вечер е малък „ад“ за каране. Около час ви трябва да пропътувате километър в центъра.

Паркирането – изисква се солиден опит и нерви. Почти никъде няма места. Най-евтиният паркинг е на пристанището. Срещу 6 евро имате право да оставите колата за 8 часа. Не паркирайте където ви попадне. Почти веднага ще се намери ядосан полицай, който освен, че ще ви напише солен акт, ще стои до колата и ще свири пронизително със свирка. Сякаш сте в час по физическо. Затова, ако обичате да се разхождате пеша, оставете колата на сигурно място и го раздавайте пешеходец.

Кавала и любовта 

Вечерна Кавала е невероятно красива. Осветена, преливаща от живот, глъч, песни и дъх на море. Пълно е с млади хора, които се разхождат влюбено по алеята, целуват,а след това се обръщат към морето и се вричат във вечна вярност. Вечна вярност, дано им провърви!

Нощният живот тук просто кипи. Пълно е със заведения, жива музика, таверни, мокри барове, дискотеки. Ако обичате купона до зори, то това е вашият град .

И нека сега и дам малко повече факти за самия град, току виж следващото лято сте в Кавала, благодарение на моите съвети.

Градът е вторият по големина в Северна Гърция. Намира се на залива Кавала, срещу остров Тасос. Разстоянието София-Кавала /315 км/ се взима за около четири часа и половина, стига да избегнете чакането по границата.

Красив и живописен гръцки град,

разположен на брега на Егейско море. Още на влизане дъхът ви може да спре. От птичи поглед сякаш синята вода е обградила целия град и се слива с мрамора около амфитеатъра. Естествена красота, архитектурно изящество и запазена до наши дни самобитна култура – всичко това ви очаква в този прекрасен кът, родината на Олимпийските игри.

Неаполис

Кавала е познат още на Апостол Павел под името Неаполис. Апостол Павел разказва, че това е голямо и много модерно търговско пристанище, където се стичат хиляди търговци. И до днес градът е запазил своето важно икономическо значение и все още приветства гостите с големи търговски центрове, занаятчийски магазини, елитни бутици, домашни фабрики, тютюневи складове и морски таверни и какво ли още не.

Плажовете в Кавала

В околностите на живописния град Кавала има няколко плажа, всеки сам по своему различен, със собствен чар и уникалност.Като допълнение към изключителната им красота, те са известни и с чистотата, благодарение на която имат приза – „Син флаг“.

Рапсани

е малък плаж в сърцето на града, където можете да се насладите на слънчеви бани и да се любувате на красивата природа. Въпреки централното си разположение, водата тук е кристално чиста и крайбрежната линия се характеризира с живописен релеф.

Батис

е един от най-красивите плажове на Кавала, разположен в покрайнините на града. Инфраструктурно около него са разположени много спортни и развлекателни центрове, както и детски басейни, да не забравим и прекрасните таверни.

Каламица

идеален за семейства. Мек златист пясък и гладък вход към водата ще направят престоя на плажа безопасен, а разнообразието от кафенета и удобни шезлонги само ще засили комфорта от престоя.

Перигали

е много красив, но по-скоро див плаж в източната част на града. От огромните камъни се открива прекрасна гледка към морето, на която може може да се насладите, отсядайки в един от уютните ресторанти. Въпреки това за плуване този плаж е доста опасен. Тук се намира най-големият супермаркет, където можете да си купите храна, сувенири, дрехи и много други неща.

Гърция, Неа Перамос до Кавала. Плаж АмолофиАмолофи

е един от най-чистите, най-големите и красиви плажове в региона Кавала. Можете да стигнете до мястото с кола, такси или с автобус. От града до Неа Перамос, където се намира известният плаж, са не повече от 18 километра. Кристално чистата вода, меките вълни, великолепната растителност, богат избор от развлекателни услуги и най-добрите ресторанти в крайбрежната зона, са винаги на ваше разположение.

Забележителности в Кавала

Всяка улица на града представлява малък архитектурен шедьовър. Калдъръмени пътеки се преплитат между уютни сгради от бял мрамор, светли цветни лехи, зелени горички и православни параклиси. Сред забележителностите на Кавала е легендарна византийска крепост, известната като Имарет и няколко вълнуващи музея.

Едно от най-красивите места в града е старата част и пристанището, което вечер е осветено от стотици улични лампи и неонови табели. Оттук тръгват всички градски улици на Кавала, всяка от които приветства туристите с уютни таверни с открити тераси, сувенирни магазини, магазини, ресторанти и модерни хотели.

Всички пътища по света водят до Рим, а всички улици на Кавала – до върха на планината Символон. Там се намира главната атракция на града: удивителната византийска крепост. Няколко древни сгради, просторни средновековни зали, градини и високи кули предават този зашеметяващ дух на времето.

Не по-малко удивително място е Имарет, построен преди около 2 века по заповед на легендарния османски владетел Мохамед Али. В момента най-голямата част от Имарет е заета от престижен хотел, както и от Археологическия музей на Кавала.

Интересна атракция е Акведукта, стара сграда, свързваща старата и модерната част на Кавала. Сградата представяла огромна дъгова структура. Акваедукта „Камарис“ е използван до края на 19-ти век, за да осигури прясна вода на жителите на града и за по-малко от десет години сградата е изцяло реставрирана и е обявена за архитектурен паметник. Днес акведуктът може да се види на повечето пощенски картички, които ще намерите в магазините за сувенири.

Ако сте чели „Тютюн“ на Димитър Димов, вероятно ще си спомните и за пътуванията на героите на романа до Кавала. Градът действително е бил прочут с тютюневите си складове и търговия. Днес някогашен склад за тютюн е превърнат в „Музей на тютюна.“

В допълнение към архитектурните паметници в Кавала има много търговски центрове, улични базари и магазини за сувенири, посещение, което ще ви достави много положителни емоции.

Почивка в Кавала. Колко пари да си приготвите за нощувка Кавала? 

Нощувките варират между 40 и 80 евро на вечер в зависимост от броя звезди на хотела, това дали има включени закуски и вечери, и къде се намира. Като цяло Кавала е скъпа дестинация, особено в разгара на сезона. Нощувките са на поносими цени в началото на май и края на септември. Пет нощувки в приличен апартамент извън сезона може да намерите на цена от 30 евро. В сезона цените достигат до 60-70 евро за двойна стая, без закуска.

Колко струва да хапнем в Кавала?

В Кавала може да си хапнете за около 15-20 евро на човек. При сядане ще ви сервират хляб и минерална вода. Те не са безплатни и независимо дали ги искате, или не, трябва да си ги платите. В някои таверни печелят клиенти като сервират комплимент от заведението – традиционен гръцки сладкиш.

И накрая

Безброй пяcъчни ивици, изyмpyдено море, прозрачно чиста вода. Раят не е далече, просто отскочете до Гърция, дори и за един уикенд. Няма да съжалявате, въпреки че пътищата им отдавана не се славят като най-добрите. Малко преди пропусквателен път Кулата има зейнали огромни дупки. Имахме „късмет“ да нарежем две гуми. Едва стигнахме до България и вдигнахме „Пътна помощ“ Сандански на ура. Момчетата празнуваха Гергьовден, но се съжалиха над гръцката ни одисея. Е, отнесоха си го всички гръцки майки до девето коляно. И все пак юни месец отново сме там, този път в Неа Врасна. Ще ви разкажа. Очаквайте следващото синьо приключение.



 Коментари