Почивка в Гърция – три големи плюса

Защо да избера почивка в Гърция?

Отговорът не е труден, но и винаги буди противоречиви реакции. Мнението на повечето българи се разделя на две. Едните смятат, че и в България има много красиви места, сносни хотели и добри условия. Други пък, след няколко несполучливи опита на българското черноморие, се заричат никога повече да не стъпят там.

И с основание, донякъде. Нееднократно сме се сблъсквали с нелюбезен персонал, огромно несъответствие цена – качество и.т.н.

В никакъв случай не се опитвам да оборвам или агитирам някого. Въпрос на финансови средства и предпочитания, е къде да почива всеки един от нас. Ще се опитам накратко да изложа моите лични наблюдения и мотиви защо избрах Гърция за отдих през лятото.

Почивка в Гърция – три големи плюса

Накратко – по-близо, по-спокойно и няма чалга!

Гърция е близо. А и Бог им „дал“ море и пясък на византийците. Най-близките плажове са само на 300 км от София. От Петрич и Сандански пък съвсем. Минава се през граничен пункт Кулата. Няма забавяне, стига да не са се събрали много почивни дни и всички българи да са хукнали към гръцко. Тогава трябва да се въоръжите с търпение. Пригответе си 2.40 евро пътна такса при влизане. Влезе в сила преди година.

Ако сте от хората, които не обичат ол инклузив, то има много приятни местенца, които са само на 100 км след гръцката граница. Тук ще поговорим за Северна Гърция и нещо по нискобюджетно. За островите всички сме чували, но за тях в друг материал.

Аспровалта, Неа Врасна, Ставрос, Олимпиада Неа Рода, Уранополи. Първите трите селища почти са се слели помежду си. Олимпиада е на около 18 км от тях.

На почивка в Неа Врасна

Неа Врасна красиво курортно селище на около 80 км от красивия град Кавала и около 70 от Солун. Плажната ивица е много дълга. Спокойно може да се разположите където поискате, без да ви таксуват за чедър и шезлонг. Към малките хотелчета и семейни къщи се предлагат чадъри. Може да се възползвате от тази екстра за цял ден срещу едно кафе или бира срещу две евро. С фрапето ще ви сервират и безплатна вода. Почти навсякъде има безплатен интернет.

В Гърция сезонът започва в края на май и приключва октомври. При хубаво време повечето хотели работят до края на октомври. Най-евтино ще почивате в края на май, началото на юни и края на септември. В силния сезон цените скачат почти двойно.

Цените на хотелите в Гърция

В Неа Врасна и Аспорвалта, стартират от 13 евро за нощувка до 100. Бюджетът ви зависи основно от избора на хотел и времето определено за престой. За ранни записвания има отстъпки, както и за повече нощувки. Един пример – пет нощувки в хотел две звезди, стая с кухненски бокс през юни и септември излиза около 260 лв на помещение. В сезона цените се вдигат с около 100-150 лв. С включена закуска може да наемете студио за двама или трима за около 40-50 евро на ден.

Ако резервирате отрано, през сайта Booking.com, може да попаднете на много изгодни оферти. Има страхотни апартаменти, които при ранна резервация ще ви струват около 500-600 лева за 10 нощувки.

Почти всички стаи са тип студия и са оборудвани с печка, мивка, хладилник. Ако решите да си спретнете нещо набързо, това няма да е проблем. В семейните хотели се предлага барбекю с градина. Майсторите на скара спокойно могат да се възползват от тази екстра.

Терасите към стаите са просторни. Почти всички хотели са на първа линия, така че сутрешното кафе е истински релакс. Докато отпиваш глътка „чаромат“ може да се наслаждаваш на морския бряг, който е буквално под носа ти.

Плажът около Аспровалта

е пясъчен, но има и доста камъчета. Водата става дълбока след първия метър, така че внимавайте, ако сте с малки деца на море. Голяма част от плажове в Аспровалта, Неа Врасна и Ставрос имат син флаг.

Почивка в Гърция - пълнен калмар

Храната по заведенията

В Аспровалта, Неа Врасна, Ставрос, Олимпиада, Неа Рода, Уронополи е пълно с таверни, така че в никакъв случай няма да скучаете. Цените са нормални, порциите огромни, а храната вкусна. Цената на порция октопод варира от 8 до 10 евро. Калмари ще намерите за около 6-7 евро. Голяма пица е на цена от 6-8 евро. Голяма наливна бира – за 2,50 евро.

Така нареченият „Гирос“ /късчета, свинско, пилешко или телешко/, подобен на нашия дюнер, също е на цена 2,50. Кафето почти навсякъде е 1,50-2 евро. Безалкохолните напитки също са около 1.50-2 евро. Половин литър местна рицина /бяло вино/ е 3 евро в таверните. Някои от заведенията предлагат и безплатна вода.

В Неа Врасна и Аспровалта има прилични закусвални, в които за около 10 евро, може да се нахраните сносно. Може да избирате между мусака, сувлаки, кюфтета, таратор, различни супи.

Непременно си поръчайте и Дзадзики – гръцки сос с кисело мляко, който е прекрасно допълнение към тиквички по гръцки.

В цяла Гърция няма как да подминете малките пекарни и сладкарнички. Приготвянето на тестени изделия е някакво изкуство – от хляба, през баниците (богаца) до сиропираните сладкиши. Цените са от 1 евро за хлебче до 7-8 за нещо по-вкусно и завъртяно.

За около 30 евро може да си поръчате плата с риба, които собствениците на гръцките таверни купуват прясна от рибарите.

Половин килограм лаврак на скара, с гарнитура картофки излиза около 15 евро. Пържените картофки се предлагат за 2,50 евро – огромна порция.

Опитайте и тяхното сирене фета, гриловано с подправки. Порция от него струва 4 евро и е уникално вкусно.

Обслужването в Гърция

Няма да видите сервитьорки, които тичат с къси полички, както е в България. Но пък обслужването е на висота. Никога не очакват бакшиши и връщат до цент. Ако все пак прецените, че ще оставите бакшиш, ще ви се благодари поне 10 пъти.

Дори и да не знаете език, няма да е особен проблем. Почти всички менюта в тази част на Гърция се предлагат и на български, а повечето гърци са понаучили доста български думи.

Искате да спестите от таверни, защото нямате възможност. И това е решимо. Пълно е със супермаркети и големи хранителни магазини. Lidl, Diskount и.т.н. Цените са като в България, само че в евро, дори и по-ниски. А както споменахме повечето апартаменти са с кухненски бокс и може да си готвите.

Ставрос не се различава много от Неа Врасна и Аспровалта като атмосфера. Има по-голямо пристанище, повече заведения и дискотеката за младите. Младежите могат да отскочат до Κυκλάδες Beach Bar и Club Bollero, забавленията там са гарантирани до сутринта.

Риболов в Гърция

Условията за риболов са чудесни почти през цялата година. Затова обичайно явление е да видите рибари, наредени по целия плаж.

Да си кажем честно, гърците са толкова облагодетелствани от изобилието на морски обитатели, че са с доста назад в риболовните техники. Ако видите рибар с бомбарда да лови зарган 100% е българин.

В зависимост от сезона и предпочитанията ви може да ловите спароси, мурмури и ципура на дъно или да размахвате бомбардата за зарган. За любителите на спининга в пристанището на Ставрос се завърта дорадо (махи-махи) и според сезона и скумрия.

Стръв за риболов в Гърция

Преди да тръгнете от България задължително си вземете бял червей. С една голяма кутия от 2.20лв спокойно ще изкарате 4-5 дена. А и повечето риба дава на него със същия успех както както и на местните акробати.

Половин кило сардина също няма ви навреди. Минете през някой местен рибарски магазин (доломата, ако ви се наложи да питате) и си купете едно полиангистро. Сложете сардината и може да ви зарадва някой трофеен кефал.

Ако ще ловите на дъно, имате няколко избора. Най-бюджетния е разбира се да си изкопаете пясъчни миди от плажа. Друга подходяща стръв са акробати и скариди. Всичко се намира в първата доломата, в която влезете. Цените варират от 3 до 5 евро за кутия.

Доломата има на пристанището в Ставрос, в Аспровалта също има две, които са разположени на главната пътна артерия, пътя към Кавала. Имайте едно на на ум, напазарувайте си стръв от предния ден, защото не са редки случаите по време на сиестата магазина да стои отворен и по половин-един час да няма кой да ви обслужи. Най добре идете вечерта към 18 часа.

Почивка в Гърция - Олимпиада

Исторически забележителности 

Най-интересният археологически обект в Халкидики, е родното място на известния философ Аристотел, учител на Александър Велики. Древна Стагира се намира в полуостров Liotopi, в непосредствена близост до село Олимпиада. Обиколката е истинско удоволствие. Градът е основан през 665 г. пр.н.е. от Йонийски колонисти, които са пристигнали от остров Андрос. Филип II, бащата на Александър Велики, успя да изравни град до основи война в 349 г. пр.н.е. и възстановен по-късно в чест на Аристотел. Говори се, че градът е възстановен Александър Велики.

Фестивали в Неа Врасна

През юли и август се провежда фестивала „Амфиполис“

През септември фестивала „Barbara“

Фестивал на Кръста се провежда всяка година на 26 юли

Фестивали в Олимпиада

Фестивал на мидата, който се провежда в селцето Олимпиада на 6-7 юли

Ако продължим 30 км след Олимпиада, попадаме на Неа Рода

Административно село Неа Рода принадлежи към дем Аристотели, община Стагира – Акантос. Има около 1200 жители. Застроено е на брега по протежение на 1 километър в залива Акантос.Този залив се загражда от два малки хълма слизащи в морето. Високо над морето има стара църква. Централната част на селото е между главното шосе и морето. Това разстояние е 500 метра и на практика всички селски къщи са близо до морето. До Йерисос са 6 км, а до Трипити в другия залив Агио Орос – 4 км.

Местоположението на селото е стратегическо за динамична почивка и ваканция. Може да се използва за база, откъдето да се правят дневни и полудневни излети до много интересни места. В селото и околности има много хубави плажове с изумрудени води. Без претенции за лукс на крайбрежната улица се предлагат стои за гости с пряка гледка към морето.

Най – впечатляващият древно исторически факт е построяването от персийския цар Ксеркс през 480 г пр.н.е на канал, прокопан в най – тясната част на полуострова, между днешните Неа Рода и Трипити, /пристанището на фериботите за острав  Амулиани, и свързващ двата залива: Стримонас и Торонеос, за да се улеснят персийските кораби в постигането на военните и търговски цели на Ксеркс. Днес следи от това хидро съоръжение има следи само в морето.

Старото име на селото е Рода. Местното население е смесица от гърци, бежанци от Мала Азия, когато 40 семейства се заселват тук и поканени да се заселят тук семейства от Източна Тракия. Занимавали се с риболов, земеделие и търговия.
Покровителка на селото е Света Богородица. Има три православни в селото и няколко в околностите. Навярно знаете, но строежа на джамии е забранен в Гърция. Въпреки този факт, християни и мюсюлмани съжителстват в мир и разбирателство. Къщите на всички са в традиционния за Халкидики и Северна Гърция стил, с веранди и червени керемидени покрива.

Урануполи

Още едно прекрасно градче в Северна Гърция. от София до Урануполи на Атон, както и до най-отдалечените места на другите два ръкава, или „крачета“, както ги наричат съседите, на Халкидиките — Касандра и Ситония, се стига много лесно и за също толкова време, колкото от София се пътува до Ахтопол или Шабла. Урануполи е един наистина забележителен град, който се намира на границата меджу човешкото и божественото. Градът свързва Света Гора с останалата част на Гърция, намира се на 120 км. от Солун.

Входът към Света Гора е разрешен само за мъжете (след получаване на специално разрешение), но посетителите могат да направят морска обиколка и да наблюдават изключителната архитектура на манастирите от разстояние с просто око или с бинокъл. Два пъти на ден от пристанището на Урануполи тръгват корабчета по този маршрут, разходката по море трае 4 часа.Билетът е 20 евро В самия град си заслужава да посетите Кулата, която се намира до пристанището. Наоколо има множество магазинчета за сувенири и гръцки таверни. За препоръчване е да обядвате в ресторант Kritikos, където менюто е вдъхновено от местността – рибни деликатеси и неповторима винена листа.

Солун

Може да отделите някой ден и да се полюбувате на Солун, ако сте отседнали за повече дни.

Солун е вторият по големина град в Гърция. Той е изключително красив град с многовековна история. През византийско време Солун е бил важен център икономически и културен център. Има много места, които ще ангажират интереса ви, както и много музеи и изключително красиви запазени византийски църкви.

Кавала

Кавала е вторият по големина град в Северна Гърция. Намира се на залива Кавала, срещу остров Тасос.

Първото, което трябва да видите, ако посетите града, е средновековната крепост, разположена на хълма в града. Укрепленията на Кавала са много добре запазени, и се виждат чудесно от крайбрежната ивица. Може да посетите и къщата на Мехмет Али (основател на династията, която управлява Египет до 1952 г., роден в Кавала), която е превърната в музей. В града се организира и един от най-големите етнически фестивали – международния фестивал Космополис.

Глобите в Гърция 

В Гърция глобите за превишена скорост не са толкова високи, колкото например за извършването на някои други пътни нарушения. За опасна маневра – 700 евро глоба, 30 дни без книжка и спиране на автомобила от движение за 10 дни. За преминаване на червен светофар- 700 евро глоба, сваляне на табелите на автомобила за 60 дни и отнемане на шофьорската книжка на водача за 20 дни. За неспазване на сигнализацията на жп прелез или неправилно изпреварване- 700 евро и 20 дни без книжка.

За превишаване на максимално допустимата скорост с 30 км/ч или за движение по магистралата с над 150 км/ч – глобата е 350 евро и 90 дни без книжка. Употребата на алкохол от 0,25 мг/л до 0,40 мг/л ще ви излезе 200 евро, а от 0,40 мг/л до 0,60 мг/л – 700 евро и 90 дни лишаване от правоуправление. За над 1,1 промила санкцията е 1200 евро, шест месеца без книжка и евентуално два месеца затвор.

Българите трябва да знаят още, че в момента, в който гръцките полицаи отнемат номерата, автомобилът няма право да се движи. След като изтече наказанието, водачът или упълномощен от него човек може да отиде в Гърция и да получи талона и номерата. С една дума автомобилът остава в чуждата държава, защото след като няма регистрационни табели не може да напусне страната.



Коментари

Впечетлих се……може пък да опитаме следващата година в Гърция 🙂